Hrady, zámky a další památky se probouzejí ze zimního spánku a lákají návštěvníky k jarním výletům. Na své první letošní návštěvníky se těší hrad Roštejn, letos už mimořádně na Velký pátek 29. března.
Otevřeno bude po celou dobu velikonočních svátků včetně Velikonočního pondělí. V dubnu o víkendech a od května pak každý den kromě pondělí. V sobotu 27. dubna sem můžete vyrazit na Myslivecký den, který už tradičně patří k zahájení turistické jarní sezóny. V květnu se na hradě vrátíte do středověku na Roštejnském hodokvasu, v červnu do pohádkové říše a začátkem léta se těšte na oblíbené divadelní prohlídky. Hrad Roštejn se dlouhodobě řadí mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Kraji Vysočina. Do hradních interiérů za loňský rok zavítalo přes 32 tisíc návštěvníků.
Čilý stavební ruch na hradu Kámen
Místo turistů stavební dělníci. Od loňského roku probíhají na hradu Kámen rozsáhlé rekonstrukce spolufinancované z Evropské unie. „Na nádvoří pokračují kompletní opravy, které řeší odvod dešťové vody, což je pro hrad dlouhodobě problematické a ohrožující jeho stavebnětechnický stav. Pracujeme na stavební obnově hradu a přípravě nových muzejních expozic,“ informoval náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Roman Fabeš (STAN+SNK ED).
O výstavu motocyklů návštěvníci nepřijdou
Na dobu rekonstrukce hradu Kámen se část jednostopé expozice z hradu Kámen přesunula do Muzea Vysočiny v Pelhřimově. A zde bude od 24. května otevřena pro veřejnost exkluzivní výstava Rychlost a tradice, která je připravována ve spolupráci s Národním technickým muzeem. Další kulturní události se letos odehrají v nedaleké kapli Panny Marie Bolestné v Kámeně, která s hradem úzce souvisí. Ta zahájí svoji již třetí návštěvnickou sezónu rovněž na Velký pátek. Po celé velikonoční svátky tu budou probíhat speciální prohlídky zaměřené na velikonoční zvyky a tradice. Tomu bude přizpůsobena i výzdoba kaple. O Velikonočním pondělí zde bude v jedenáct dopoledne sloužena mše svatá.
Památky UNESCO lákají turisty
Od 1. dubna jsou pro návštěvníky památkového areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou připravené komentované prohlídky s průvodcem. Za návštěvu rozhodně stojí další UNESCO památky, a to třebíčská bazilika sv. Prokopa, židovský hřbitov v Třebíči a město Telč.
Eva Fruhwirtová