Kraj Vysočina bude stejně jako v minulosti hospodařit s vyrovnanými zdroji a výdaji, tentokrát ve výši 14 miliard korun. Na této výši se krajští zastupitelé shodli na svém posledním prosincovém jednání s tím, že je otázkou, zda už například v průběhu jara nebude nutné přistoupit k úpravě krajského rozpočtu.
„Reagovat budeme na aktuální příjmovou stránku, a to zejména na vývoj daňových příjmů, které úzce souvisí s ekonomickou situací. Pozornost zaměříme i na dopady legislativních změn vyplývajících z daňového balíčku,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS+STO) s tím, že výdajové kapitoly schváleného krajského rozpočtu už byly zpravidla sestavovány v úsporném režimu.
Celkové zdroje rozpočtu dosahují 111 % zdrojů loňského roku. Navýšení způsobuje vyšší dotace na přímé výdaje ve školství a také zapojení rezerv z minulých let, konkrétně 1,2 miliardy korun, které budou uvolněné z Fondu strategických rezerv. „Kapitola školství krajského rozpočtu je oproti loňsku o 17 % vyšší, konkrétně o jednu miliardu korun. Jedná se však o dotaci z ministerstva školství, která pokrývá například platy učitelů krajských i obecních škol, a peníze krajským rozpočtem jen protečou,“ vysvětlil náměstek hejtmana zodpovědný za ekonomiku Miroslav Houška (KDU-ČSL).
Vyšší objemy prostředků na výdajové stránce najdeme v kapitole nemovitý majetek – přes 1 miliardu a 146 milionů korun. Je to signál, že kraj má zájem na zahájení většiny připravených investičních projektů. Zásadní navýšení je viditelné i u kapitoly Požární ochrana a IZS. „Deset milionů korun navíc zajišťuje řešení situace spojené s epidemiologickou situací v kraji a kapitolu navyšuje také navržená dotace pro Policii ČR na výstavbu parkovacího domu v blízkosti krajského ředitelství v Jihlavě,“ upřesnil na závěr Miroslav Houška.