Čtyřicet procent všech celorepublikových požadavků o státní dotace na obnovu lesů zasažených kůrovcovou kalamitou se týká Kraje Vysočina. Za poslední tři roky se krajští pracovníci věnovali žádostem za více než 5 miliard korun.
„Kromě jiného byly peníze použity na zalesnění více než sedmi tisíc hektarů holin. Bylo postaveno půl druhého tisíce kilometrů oplocenek chránících nové porosty proti zvěři. Administrovali jsme i kompenzace za propad výkupní ceny dřeva v letech 2017–2020, na kterých bylo vyplaceno dalších 4,3 miliardy korun,“ sdělil radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek (STAN+SNK ED).
V posledních třech letech bylo stále nejvíce, co do plochy, podporováno zalesňování smrkem. Na 2 030 ha byla uvolněna částka 44 mil. Kč, což je ale méně než na 30 % ploch. Z listnatých dřevin bylo podpořeno zalesňování bukem na 1 900 ha částkou 179 mil. Kč nebo dubem na 1 250 ha částkou 130 mil. Kč.
Krajská i státní podpora
Na Vysočině se stará o 207 tisíc hektarů lesních pozemků téměř 50 tisíc vlastníků. Následky kůrovce se budou likvidovat desítky let. Jen za rok 2020 administroval kraj krajské i státní dotační tituly u 9 624 úspěšně podaných žádostí, za rok 2021 přijal 9 794 žádostí. Za uplynulé tři roky narostla administrativa o tři sta procent.
„Od roku 2019 vyplatil Kraj Vysočina na obnovu lesů také téměř 160 milionů korun z vlastního rozpočtu před tím, než byla nastavena efektivní státní podpora. Nyní s odbornou veřejností řešíme, na co se v budoucích letech zaměřit, aby nedocházelo k souběhu stejných podpor jak ze strany státu i kraje. Může se například jednat o obnovy lesních cest,“ uvedl Pavel Hájek.
„V některých částech Kraje Vysočina kůrovcová kalamita už kulminovala a nyní tam budeme mít hodně práce s obnovou a výchovou lesních porostů. Existují ale stále oblasti, kde budou lesníci ještě několik let s kůrovcem ze všech sil bojovat,“ dodal Pavel Hájek s tím, že jeho prioritou je, aby schválené příspěvky byly žadatelům vyplaceny co nejdříve.
Pavla Petrů
Za roky 2019–2021 byla v Kraji Vysočina vytěžena třetina celkové zásoby dřeva v lesích před kalamitou. Normálně by toto množství bylo těženo po dobu 30–40 let.