Majitelé lesů stále likvidují následky kůrovcové kalamity z minulých let, ale i polomů způsobených větrem v letošní zimě.
I když vlastníkům pomáhá moderní technika, některým se z různých důvodů nedaří odstraňovat následky kalamit včas. „V našich lesích je velké množství souší, které nebyly vytěženy. Les s ponechanými stojícími suchými stromy se stává velmi nebezpečným. I v bezvětří hrozí jejich pád a zranění kolemjdoucích,“ komentoval situaci radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Pavel Hájek (SNK+ED). „Vyzývám i veřejnost, aby si při návštěvě lesů těchto rizik byla vědoma a dále aby dbala zvýšené opatrnosti, pokud v lese probíhají těžební práce,“ doplnil.
Výkupní ceny nahrávají těžbě
Podle Hájka je důležité, aby došlo k co nejrychlejšímu odstranění kalamitami poškozených stromů. „Z pohledu vlastníků lesa je k tomu v současné době výborná situace. Ceny dřeva jsou na vysoké úrovni, zároveň je k dispozici technika, která může zajistit relativně bezpečné provedení těžby. Tím, že vlastníci lesů těžební práce odkládají, dochází ke znehodnocení jejich dřeva, riziku úrazu veřejnosti a v případě polomů také k dalšímu šíření kůrovcové kalamity,“ upozornil Pavel Hájek.
„Naše lesy musí být pro návštěvníky přístupné a bezpečné, aby plnily jak funkce produkční, tak společenské. Je nutné, aby vlastníci zajistili odstranění polomů a suchých a nebezpečných stromů,“ zakončil radní pro oblast lesního hospodářství Pavel Hájek.
Podpora od kraje
Vlastníci lesů také zodpovědně zalesňují vytěžené holiny. Kraj Vysočina počítá s tím, že škody po kůrovci budou lesníci řešit ještě v dalších desetiletích. Při hospodaření v lesích je možné využít finančních příspěvků ministerstva zemědělství. Krajský úřad Kraje Vysočina na svůj náklad administruje třetinu všech žádostí z celé republiky a svoji kapacitu posílil na čtyřnásobek.