Michal Zábrš pracuje v Muzeu Vysočiny Třebíč už od roku 2002. Od letošního léta je jeho ředitelem. Ve vedení jedné z největších krajských kulturních institucí vystřídal Jaroslava Martínka, který muzeum vedl tři desetiletí a letos odešel do důchodu.
S jakou představou a záměry jste přijal funkci ředitele muzea?
Pokračovat v tom dobrém, co muzeum již spoustu let dělá, představit jej jako otevřenou moderní instituci, nepřehlédnutelnou na kulturní mapě Třebíče. Věnovat se chci rozvoji muzejní edukace, s kurátorským týmem odborných pracovníků budeme připravovat pravidelné autorské muzejní výstavy, které by měly být výstupem naší dlouhodobé badatelské činnosti.
Do vaší správy spadá více objektů než jen zámek v Třebíči. O co vše se staráte?
Přímo v Třebíči je to Šmeralův statek – Centrum tradiční lidové kultury, kde začátkem září proběhl úspěšný řemeslný jarmark, a pak muzejní depozitář na Kosmákově ulici. Dále máme dvě pobočky – Muzeum Moravské Budějovice sídlící na místním zámku prošlo v minulých letech náročnou rekonstrukcí a od loňska nabízí moderní expozice a Muzeum Jemnice, kde snad rekonstrukce začne v roce příštím.
Jaká byla letošní turistická sezóna v třebíčském muzeu?
Počtem návštěvníků byla slabší než sezóna minulá, ale ne nijak výrazně. Roli vždy hraje výstava v zámecké konírně, loni jsme lákali na historické kočárky ze sbírky pelhřimovského muzea a ty asi veřejnost oslovily více než letošní archeologické objevy na Třebíčsku. Naopak ale komentované prohlídky přímo s archeology byly velmi oblíbené.
Provoz muzea je celoroční. Co zajímavého připravujete pro návštěvníky na podzim?
Letos v listopadu uplyne 10 let od otevření muzea po tříleté rekonstrukci. Toto výročí si připomeneme dvěma akcemi – 7. října zveme všechny na Den otevřených dveří, který pořádáme společně s Ministerstvem pro místní rozvoj v rámci jeho projektu Kde fondy pomáhají. Na samotné desetileté výročí jsme pak přesunuli jindy tradiční jarní akci – muzejní noc. Ta proběhne v pátek 24. října. Vynechat bych ale neměl ani aktuální výstavu výtvarníka Zdeňka Šplíchala v zámecké konírně nebo nabídku tvůrčích dílen na Šmeralově statku.
Co vás osobně baví na muzejní práci?
Dvacet let jsem pracoval v muzeu jako výstavář a to mi dávalo možnost potkávat se se zajímavými, inspirativními lidmi, otevírat nová témata a přemýšlet, jak je zpracovat. To vše zůstává i na ředitelské pozici a to mě na tom baví.
EVA FRUHWIRTOVÁ