V Kraji Vysočina v současné době hnízdí přes dvacet párů orlů mořských. Dvanáct párů loni přivedlo na svět dohromady devatenáct mláďat. Aby bylo jejich hnízdění úspěšné a aby vyvedli mláďata, tak potřebují v prvních měsících daného roku klid.
Orel mořský je velice citlivý na rušení. Snadno totiž může dojít k zastydnutí snůšky nebo i k predátorským útokům. „Hnízdění orlů mořských se často kryje s obdobím jarní nahodilé těžby, proto apelujeme na vlastníky lesů a lesní hospodáře, aby těžbu v blízkosti orlích hnízd prováděli pouze od konce června do začátku ledna,“ sdělil radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí, lesnictví a zemědělství Pavel Hájek (STAN+SNK ED).
Orel mořský je kriticky ohrožený druh, proto mu Krajský úřad Kraje Vysočina věnuje zvýšenou pozornost. Kromě rušení při hnízdění se stále objevují případy záměrných otrav dravců. Traviči používají zakázaný nervový jed karbofuran, který způsobuje zvířatům trýznivou smrt. Jen ve výjimečných případech a při včasném nálezu se záchranným stanicím podaří dravce zachránit.