Záchranáři v Telči dostali k výročí třiceti let od vzniku své výjezdové základny nové zázemí. Nyní sídlí v moderní budově na okraji města, nedaleko silnic směrem na Batelov a Pelhřimov.
„Stavba jednopodlažní budovy stála dvacet jedna milionů korun, přičemž zhruba 17 milionů pokryly evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu,“ sdělil hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla (ANO 2011).
Nová základna nabízí dvě garážová stání pro sanitky, zázemí pro výjezdové posádky, sklady a venkovní parkoviště. „Díky novému umístění základny na okraji města se zrychlily výjezdy. Původní stanice čelila zdržení kvůli dopravní špičce,“ zdůraznil radní pro oblast zdravotnictví a informatiky Jiří Běhounek (SOCDEM).
V Telči nadále přes den slouží posádka s lékařem, v noci výjezdy zajišťuje záchranářská skupina, která má při potřebě lékaře k dispozici posily z Jihlavy. Ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová označila novou stanici za krok do 21. století. Záchranáři z Telče za posledních 30 let uskutečnili téměř 24 tisíc výjezdů.
Kraj plánuje další nové základny
Kraj Vysočina plánuje výstavbu dalších moderních základen pro záchranáře, například v Bystřici nad Pernštejnem, Humpolci či Náměšti nad Oslavou. „Naším cílem je mít všechny základny v podobném standardu – moderní, praktické a umístěné tak, aby umožňovaly rychlé výjezdy,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla. Výstavba základen probíhá i díky výrazné podpoře Evropské unie, která se na projektech podílí prostřednictvím evropských fondů.
Rekordní rok pro záchranáře na Vysočině
V roce 2024 uskutečnila Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina rekordních 49 865 výjezdů, což představuje nárůst o 1 103 zásahů oproti předchozímu roku. Nejčastějšími důvody byly somatické potíže, úrazy a v nejzávažnějších případech, jako je zástava oběhu, bylo provedeno 567 resuscitací, tedy téměř o 100 více než v roce 2023. Letecká záchranka zasahovala v 615 případech a strávila ve vzduchu 499 hodin.
Tísňová linka 155 přijala 99 445 hovorů, z toho 346 telefonicky asistovaných resuscitací, což je rekord za poslední tři roky. Nejvytíženější základnou byla Jihlava s 10 539 výjezdy, následovaná Třebíčí s 5 526 výjezdy a Havlíčkovým Brodem s 3 780 výjezdy. Sanitky najezdily přes 1,8 milionu kilometru, což odpovídá více než dvakrát cestě na Měsíc a zpět. Letní období bylo náročné kvůli nárůstu alergických reakcí na bodnutí hmyzem, kterých bylo o 64 procent více než v roce 2023. Nejklidnějším dnem byl 28. květen s 92 výjezdy, zatímco nejrušnějším 8. červenec, kdy záchranáři vyjeli 182krát.
Eva Fruhwirtová